Hőszivattyú, COP-érték és más energiahatékonysági mutatók

Publikálás dátuma - 2025.03.21.

Hőszivattyú és COP-érték: ez a két fogalom kéz a kézben jár, ha az ideális berendezést keresi. A magyarul pillanatnyi teljesítmény-együtthatónak nevezett mutatószám előrevetíti, hogy megközelítőleg milyen (energia)hatékonysággal működik majd új fűtési-hűtési rendszere, tehát leegyszerűsíti az egyes termékek összehasonlítását. Így a COP-érték pontos ismerete a hosszú távú költségmegtakarítás meghatározásában is segíthet.

A következő kisokosban részletesen bemutatjuk a közismert teljesítménymutató jelentőségét, miközben további energiahatékonysági mérőszámokat is megismerhet. A megalapozott döntés érdekében, a SCOP-, a SEER-, az EER-, valamint az APF-érték magyarázatára is kitérünk.

Mindennek az alapja: a Coefficient of Performance (COP) jelentése

A COP (Coefficient of Performance) a hőszivattyúk kapcsán leginkább elterjedt energiahatékonysági mutató. Röviden arra világít rá, hogy a készülék egy egységnyi villamos energiát mennyi hőenergiára képes átalakítani egy adott pillanatban. Minél nagyobb érték szerepel a termékleírásban, annál jobb eredményre, és annál gazdaságosabb üzemeltetésre számíthat.

A hőszivattyúk COP-értékének kiszámítása minden esetben szabványosított laboratóriumi keretek között zajlik, a következő képlet szerint: 

COP = leadott hőenergia (kW) / felhasznált elektromos energia (kW)

Például, ha egy hőszivattyú 5 kW hőenergiát termel, miközben 1 kW villamos energiát fogyaszt, akkor a COP értéke 5. Ez azt jelenti, hogy a berendezés ötször annyi hőenergiát állít elő, mint amennyit fogyaszt.

 

Fontos megjegyezni, hogy bár fontos mutatószám, de nem fix és nem is teljes körű. A COP-érték (jellemzően 3-6 között mozog) mindig függ a hőszivattyú típusától, ezáltal a külső hőmérséklettől (például levegő-víz hőszivattyúk esetén), de az ingatlan korszerűségétől (például szigetelés minőségétől) is.

További mérőszámok az ideális készülék megtalálásához

A COP-érték a legismertebb, de nem az egyedüli teljesítménymutató, amelyet érdemes megnézni a választott hőszivattyú paraméterei között. Amennyiben minél tudatosabb döntésre törekszik, a következő készüléktulajdonságokat is célszerű górcső alá vennie.

Szezonális fűtési hatékonyság: SCOP

A COP- és a SCOP-érték mondhatni ugyanaz, de utóbbi egy sokkal szélesebb időintervallum szerint határozza meg a hőszivattyú hatékonyságát. A nevébe bekerülő plusz ‘s’ betű is erre utal, amely az angol seasonal, tehát szezonális szót jelöli. 

Amint említettük, a COP-érték a pillanatnyi eredményt méri, ami lehetőséget ad a gyártóknak, hogy tetszőleges adatokat mutassanak a készülékeikről. Ezzel szemben a SCOP a teljes fűtési szezon eredményeit rajzolja ki. Az idényszerű mérés nem csak átfogóbb, de a nagy hőmérséklet-ingadozással járó területeken elöljáróban is pontosabb, valósabb képet adhat a készülék működéséről. Mindenképpen érdemes a készülék SCOP értékét figyelembe venni a COP helyett.

Energiahűtési hatékonyság: EER és SEER

Ha a teljesítménymutatókat egy skálán helyeznénk el, akkor az egyik szélen a COP- és a SCOP-, a másikon pedig az EER- és a SEER-érték állna. Utóbbi kettő ugyanis szintén az energiafelhasználás hatékonyságát határozza meg, de a hűtőteljesítménnyel kapcsolatban. Amíg az Energy Efficiency Ratio az azonnali, addig a Seasonal Energy Efficiency Ratio a hőszivattyú hűtési szezonban nyújtott kapacitását mutatja.

Ennek értelmében a számítási képlet is közel azonos, annyi különbséggel, hogy ebben az esetben a hűtőteljesítményt kell eloasztani a készülék által felhasznált energiamennyiséggel.

Éves teljesítmény-együttható: APF

A pillanatnyi és a szezonális értékmeghatározáson túl, a hőszivattyúk hatékonysága éves szinten is mérhető, amelyre az Annual Performance Factor, röviden az APF-érték mutat rá. Tehát, ebben az esetben is a hőszivattyú által termelt hőenergia és felhasznált villamos hányadosát ismerheti meg, de már 365 napos viszonylatban, meghatározott belső és külső hőmérséklet szerint. 

Különbség, hogy az éves teljesítmény-együttható a teljes fűtési rendszer kapacitását (és a gyakorlatban) méri, nem pedig mesterséges körülmények között. Ennek köszönhetően egy sokkal megbízhatóbb adatot nyújt a vásárlók számára.

Hatékonyságnövelés a gyakorlatban - a jó döntéssel is maximalizálhatja a teljesítményt!

A hőszivattyúk eredményes működésére több tényező is hatással van. Magyarán a pillanatnyi, a szezonbeli és az éves értékek maximalizálásában a következő szempontok is szerepet játszhatnak:

  1. Milyen hőforrásból dolgozik a hőszivattyú? A hőszivattyúk jellegét elsősorban az határozza meg, hogy milyen forrásból nyerik a hőenergiát – talajhőből, talajvízből vagy levegőből. Míg előbbi kettő készüléktípus energiaforrását aligha, addig a levegő-víz hőszivattyúk hatékonyságát befolyásolhatja külső hőmérséklet.

  2. Milyen fűtési rendszerrel párosítjuk a hőszivattyút? A hőszivattyú annál hatékonyabban és gazdaságosabban működik, minél kisebb a környezeti hőforrás és a fűtési rendszer hőmérséklete közötti különbség. Ezért a nagy fűtőpanelekkel üzemelő rendszerekkel párosított (például mennyezeti- vagy padlófűtéssel) hőszivattyúk sokkal jobb eredményeket produkálnak.

  3. Mennyire korszerű az ingatlan? Az elavult szigetelés és az ósdi nyílászárók az indokoltnál nagyobb hőigényre és kevésbé hatékony rendszerműködésre adhatnak okot.

  4. Mekkora a hőszivattyú? A teljesítményadatokat a készülék nem megfelelő mérete is ronthatja. Amennyiben túl kicsi vagy túl nagy a berendezés a háztartás adottságaihoz képest, akkor a hűtési-fűtési feladatokat vagy nem fogja tudni ellátni, vagy felesleges költségeket okozhat.

Milyen gyakori a hőszivattyú karbantartása? Az energiahatékonyság növelése érdekében, évente érdemes szakember segítségével felmérni a készülék állapotát. A szűrők tisztításával vagy cseréjével, a hűtőközegszint és a kompresszor rendszeres ellenőrzésével optimalizálható, illetve hosszú távon is fenntartható az előre kikalkulált teljesítmény.

Stiebel Eltron hőszivattyúk hatékonyság szerint - segítünk dönteni!

Alacsonyabb energiafelhasználás, hosszú távú költségmegtakarítás és környezetbarát üzemelés: egy hőszivattyú minden ehhez kapcsolódó igényét valóra válthatja. Ehhez azonban fontos, hogy a választott modell teljesítménymutatói rendben legyenek, és igazodjanak az otthona sajátosságaihoz.  

A Stiebel Eltronnál minden árkategóriában magas minőségű termékeket talál, amelyek között egyedi szempontok között is rátalálhat az Önnek ideális készülékre. Amennyiben biztonytalan a választásban, szakértő kollégáink máris segítenek megfelelő döntést hozni: akár már ma is felveheti velünk a kapcsolatot!

A cikk szerzője: Stiebel Szakértő

kapcsolat@stiebel-eltron.hu