Otthonfelújítási kisokos: ezek a hőszivattyú telepítésének és hatékony üzemeltetésének feltételei

Publikálás dátuma - 2025.05.21.

Az energiatakarékos, fenntartható törekvéseknek köszönhetően, egyre többen döntenek hőszivattyú telepítése mellett. Bár a rezsiköltségek és a környezetterhelés csökkentése kulcsfontosságú, sokan elfelejtik, hogy egy modern berendezés még önmagában nem tesz csodát. Ahhoz, hogy hosszú távú, hatékony megoldás szülessen, már a beszerelés előtt fontos tisztában lenni az üzembe helyezés feltételeivel.

Cikkünkben górcső alá vesszük, milyen szempontokkal érdemes tisztában lenni, ha hőszivattyúval korszerűsítené otthonát – legyen szó újépítésű vagy meglévő ingatlanról.

Hatékonyságnövelő tippek – erre figyeljen hőszivattyú telepítése előtt

Legyen szó új vagy régi épületről, a hőszivattyú telepítésének feltételei ugyanazokon az alapokon nyugszanak. Az első és legfontosabb kérdés soha nem azzal kezdődik, hogy “hova kerüljön”, hanem azzal, hogy a szóban forgó ingatlan milyen adottságokkal rendelkezik. Ez már csak azért is így van, mert jelenleg szinte nincs olyan helyzet, hogy ne lehetne átállni hőszivattyús rendszerre, csak bizonyos esetekben több idő-, energia- és pénzbefektetéssel kell számolni. 

Ahhoz, hogy a beruházás és a munka mértéke megbecsülhető legyen, mindent az alapoknál kell kezdeni. Egy hőszivattyú hatékony működésének meghatározó feltétele a megfelelő fal-, padlás- és födémszigetelés, valamint a korszerű nyílászáró. Ha a start mezőnél ezek már eleve hiányoznak, a rendszer nem tud kifizetődően és gazdaságosan üzemelni, tehát a hiányosságokat pótolni kell.

Fontos még tudni, hogy a hőszivattyúk alacsony előremenő vízhőmérséklettel dolgoznak, ezért leginkább a nagy hőelosztó felületekkel rendelkező lapradiátorokkal, padló-, fal- és mennyezetfűtéssel működnek leghatékonyabban. A lényeg: 

A hőszivattyúk ma már 75 °C-os előremenő vizet is elő tudnak állítani, a leghatékonyabban azonban padló-, fal- vagy mennyezetfűtéssel/hűtéssel együtt működnek. Az első szempont az épület energiaszükségletének csökkentése, ezt követően érdemes a hatékony energiaelőállításra koncentrálni.

Az otthonfelújítás gyakorlati lépései előtt az épület tényleges fűtési teljesítményigényét is célszerű felméretni. Ebben nyújt segítséget az energetikai audit, amely egyszerre tér ki a módosítási javaslatokra és az ingatlan becsült hőigényére is.

Meglévő ingatlan hőszivattyúval való korszerűsítése lépésről lépésre

Ahogy a fentiekből kiderül, az épület kora még nem kell, hogy a hőszivattyú-telepítés kizáró oka legyen. Amit viszont fontos észben tartani: a régi épületek sem ugyanolyanok, tehát a felújítással járó munkák egyedileg változhatnak.

A sikeres korszerűsítéshez átgondolt tervezésre, több szakterület együttműködésére és pontos felmérésre van szükség – az alábbi lépésekben részletesen is bemutatjuk, hogyan érdemes megközelíteni egy régi ingatlan hőszivattyúval való modernizálásának folyamatát.

Első lépés – energetikai audit az összes szakember bevonásával

Egy meglévő fűtési rendszer korszerűsítésénél - különösen, ha gázkazánról szeretne hőszivattyúra váltani -, elengedhetetlen, hogy pontos képet kapjon az épület jelenlegi energiahatékonyságáról. A korábban említett energetikai audit során, a szigetelés állapotán és a nyílászárók minőségén túl az ingatlan hőigénye is fókuszba kerül.

Ezen a ponton már a kivitelező, építész, gépész szakembereket is célszerű bevonni a folyamatba, hogy a tervezési hiányosságok miatt kialakuló időveszteséget előre megspórolja. Így egy komplex gépészeti kiviteli terv jön létre, amelynek részletei előrevetítik

  • melyik hőszivattyú teljesítménye lesz alkalmas az épület hűtésére és fűtésére;
  • hogy geotermikus rendszer kiépítésekor mekkora szondamezőre van szükség.

Fontos tudni: az energetikai számításokat helyiségenként tanácsos elvégeztetni, hogy az összes szobába, lakrészbe a megfelelő méretű hőleadó kerülhessen.

Második lépés: kis felületű hőleadók cseréje

Szintén szóba került már, hogy a régi épületekben általában olyan kis felületű, magas előremenő vízhőmérséklet-igénnyel rendelkező radiátorok vannak, amelyek nem a leghatékonyabbak. A megoldás értelemszerűen az, hogy ezek minél nagyobb méretű hőleadó felületre legyenek cserélve – lehetőleg fal-, padló- vagy mennyezetfűtésre, mert ezek kis energiafelhasználás ellenére is képesek elég hőt leadni a rendszernek, ráadásul hűtésre is alkalmasak. Amennyiben ez nem jöhet szóba az acéllemezből készített lapradiátorok is jó választások lehetnek.

Harmadik lépés: gépészeti helyiség kialakítása

Sokan beleesnek abba a hibába, hogy a régi kazán helyére próbálják bepréselni az új hőszivattyús rendszert – ez azonban nem mindig megoldható, már csak a hozzá tartozó HMV-tartály miatt sem, amely nagyobb mérettel rendelkezhet.

Ezért a gépészeti helyiség tervezésére is muszáj időt szánni. Általános irányadó, hogy egy többszintes épületben a hőszivattyút és tartozékait próbáljuk a földszintre pozícionálni. Amellett, hogy egy több száz kilogrammos berendezés emeletre mozgatása logisztikailag is nehéz, a későbbi szervizelést is megnehezítheti. 

Egy gépészeti célra szolgáló helyiség ideális alapterülete legalább 4-5 m², de ha a mosókonyha is a része, a 7-10 m² sem árt. Az elrendezés közben ajánlott az esetleges szerelési távolságokkal kalkulálni (berendezések mellett legalább 50-60 cm), hogy a karbantartási munkák mindig biztonságosan és szakszerűen elvégezhetők legyenek.

Ismerje meg a STIEBEL ELTRON hőszivattyúit!

Több információ a termékekről

Otthonfelújítás állami támogatással – intézze pályázaton keresztül az energetikai korszerűsítést!

Ha hőszivattyú telepítését tervezi, a 2025-ös KEHOP Plusz Otthonfelújítási Program kiváló lehetőséget kínál.

A Stiebel Eltron hőszivattyúi segíthetnek a pályázati célok megvalósításában: magas hatékonyságuk, kiemelkedő minőségük és megbízhatóságuk révén ideális megoldást jelentenek az otthona energetikai korszerűsítéséhez. Ha minket választ, nem kizárólag egy berendezést kap, hanem egy teljes, szakértői háttérrel támogatott rendszert is, amelyet kifejezetten az Ön igényeire szabunk. 

Tervezzen tudatosan, pályázzon okosan – segítünk benne! 

Állítsa össze saját hőszivattyús rendszerét!

Ingyenes, előzetes ajánlatkérés szakembereinktől mindössze 2 perc alatt.

Készítse el az ajánlatot!