Hőszivattyú
-
Hőszivattyú, amivel otthonát időtállóvá teheti.
A hőszivattyú egy környezetbarát fűtési rendszer. A levegőből, vízből és talajból származó hőt használja fel a fűtéséhez, hűtéséhez és melegvíz előállításához.
A hőszivattyúk manapság egyre népszerűbb fűtési lehetőséget biztosítanak otthonunkban. Nem csak új épületekben használják egyre többen, hanem a felújított otthonokban és családi házakban is. Évente több mint 1,3 millió hőszivattyút szerelnek fel Európában.
A hőszivattyúk számos előnyt nyújtanak, mint például a rugalmasság, hatékonyság, hosszú távú megtérülés és alacsonyabb környezetszennyezés. Az emberek egyre inkább az eddig használt fosszilis tüzelőanyagok helyett a megújuló energiával működő hőszivattyúkra váltanak.
Nagyon halk és rendkívül olcsó működésének köszönhetően vált népszerűvé a felhasználók körében, aminek köszönhetően a gázkazánokhoz hasonlóan szabványos hőforrássá válik.
Az egyik legfontosabb előnye a hőszivattyús fűtésnek az energiahatékonyság. A hőszivattyúk sokkal kevesebb energiát használnak fel a fűtéshez, mint a hagyományos fűtési rendszerek, és így jelentős megtakarítást eredményezhetnek. Emellett a hőszivattyúk környezetbarát megoldásnak számítanak, mivel nem termelnek szén-dioxidot vagy más káros anyagokat a fűtés során.
Azon túl, hogy az egyik leggazdaságosabb fűtési és hűtési megoldás környezettudatosság szempontjából is a legjobb választás fűtés és használati melegvíz készítéséhez.
A hőszivattyú többféle közegben lévő energiát is képes hasznosítani, ez lehet levegő, talajvíz vagy föld, az üzemeltetéshez szükséges elektromos energia előállítása ezektől függetlenül környezetbarát módon, károsanyag kibocsátás nélkül történik.
A fűtéshez szükséges melegvíz vagy meleg levegő előállítására alacsony környezeti hőmérséklet esetén is képes a hőszivattyú, így a magyarországi hőmérsékleti viszonyok között is kiválóan megállja a helyét: nem véletlen, hogy Svédországban is a legtöbb háztartás levegő – víz hőszivattyúval fűt.
Más fűtési rendszerekkel - például a gázfűtési rendszerekkel - ellentétben a hőszivattyú az ingyenes környezeti hőt használja fel, így függetlennek számít a fosszilis tüzelőanyagoktól. A STIEBEL ELTRON kínálatában megtalálható összes hőszivattyú alkalmas arra, hogy egész évben, akár még télen is, könnyedén tudja otthonát fűteni.
Mindemellett, ha a hőszivattyú fűtési rendszert zöld árammal működteti, akkor a rendszere teljesen klímasemlegessé is válhat.
Az elöregedő olaj- vagy gázkazánt hőszivattyú rendszerre cserélve hosszútávon nem csak a környezetet védheti, hanem pénzt is takaríthat meg. A hőszivattyú rendszerét szakemberek igazítják az Ön fűtési igényeihez, éppen ezért olcsóbban és hatékonyabban fogja a szükséges hőmennyiséget biztosítani Önnek.
Hőszivattyú új és felújítandó épületekben
A hőszivattyú ma már minden második új épület legpreferáltabb fűtési techonlógiája. A hőszivattyú népszerűsége abban keresendő, hogy vonzó a finanszorízási lehetőségei is. A talaj- víz hőszivattyúhoz szükséges fúrásokat az új épületekben sokkal könnyebb elvégezni, mint a régi, felújítandó épületeknél.
A hőszivattyú előnyei azonban egy magas színvonalon felűjított régebbi épületben is úgyanúgy megvannak és ott is érvényesülni tudnak.
A levegős hőszivattyú beépítése például ezekben az esetekben jóval könnyebb, és a leghatékonyabb olyan fűtési rendszerrel működnek, melyben alacsony a hőhordózó közeg hőmérséklete. A legjelentősebb energiahatékonysági arányt akkor érhetjük el, ha az épület hőszigeteléssel rendelkezik. Régi épületekben a melegvíz ellátásához is érdemes hőszivattyút használni, de akár régebbi radiátorok is működtethetőek vele.
Hőszivattyú típusok
Fogalomtár
Hőszivattyú
A hőszivattyú egy a Carnot körfolyamat alapján működő fűtőkészülék, amely természet energiáit (levegő, víz, geotermikus energia) használja fűtésre, melegvíz-előállításra, hűtésre és bizonyos modelljei szellőztetésre.
A hőszivattyú működése során egy kompresszor segítségével a külső környezet energiát hőenergiává alakítja, és ezt használja fel a melegvíz-készítéshez és a fűtéshez. Használata környezetkímélő: Működési elvéből adódóan a szükséges hőt nem gáz vagy más energiahordozó elégetéséből nyeri, hanem az úgynevezett környezeti hőt hasznosítja. Jól kombinálható napelemes rendszerekkel, amely szintén egy környezetbarát alternatíva.
Levegő-víz hőszivattyú
A levegő-víz hőszivattyúk a külső környezet levegőjéből nyerik azt az energiát, melyet felhasználva egész évben biztosítják a kellemes hőmérsékletet és a melegvizet otthonában. Egyes típusok felújítás esetén - meglévő radiátoros fűtéshez - is alkalmazhatóak. Kültéren és beltéren elhelyezhető hőszivattyúkat is talál termékeink között.
A hőszivattyúk gyakran fordított működéssel is képesek üzemelni, azaz nyáron használhatók az épületek hűtésére.
Talajhő-víz hőszivattyú
A természet eddig kiaknázatlan energiaforrása a talajhő, melyet ezek a hőszivattyú típusok hatékonyan használnak fel az épületek hűtésére, fűtésére és melegvíz ellátására.
Talajszonda
A geothermikus hő hasznosítására szolgáló eszköz. Gyakorlatilag egy vagy két csőhurok, amit az előzőleg kifúrt általában 50-100m mély lyukba helyeznek. Anyaga általában polietilén. A benne áramló közeg víz és fagyálló keveréke.
Passzív hűtés
A talajhő-víz hőszivattyúk működési módja a passzív hűtés. Hűtési módban a hűtés közvetlenül a fúrt kutakból történik, miközben a kompresszor ki van kapcsolva.
A passzív hűtés nagy előnye, hogy szinte ingyenes, hiszen ebben az üzemmódban csak a keringető szivattyúk működnek, ami a modern, elektronikusan vezérelt konstrukciókban néhány wattos fogyasztást jelent. Figyelembe kell azonban venni, hogy a passzív üzemmódban a fúrt kutak hűtési kapacitása alacsonyabb lesz, mint a téli fűtésnél, nagyjából 60%.
Inverter technológia
Az inverteres technológiával felszerelt hőszivattyúk teljesítménye szabályozható, ellentétben a korábbi típusú hőszivattyúkkal, amik csak két fokozatban működtek (bekapcsolt vagy kikapcsolt állapot).A technológia alapja, hogy az eszköz egyenáramot alakít át váltóárammá. Ennek a folyamatnak a részeként lehetőség van például a motor fordulatszámának szabályozására. Ha a motor hőszivattyús kompresszor, a hőszivattyú teljesítményét a kompresszor fordulatszámának változtatásával szabályozjuk.
A hőszivattyú ezután képes alkalmazkodni a ház azonnali hőveszteségéhez, és így nagyobb hatékonysággal, azaz alacsonyabb áramfogyasztással dolgozhat.
COP
A COP a "Coefficient of Performance" angol kifejezés rövidítése, magyarul teljesítmény együtthatónak nevezzük és a különböző fűtési rendszerek hatékonyságát írja le.
Ha például a COP érték 4,0, akkor a berendezés 1 kW elektromos energiából 4 kW hőenergiát termel. Minél magasabb a COP érték, annál energiahatékonyabb a berendezés.
Hangnyomás szint
A hangnyomás a környezet hangteljesítményszintjének hatása. Ez a készülék fizikai, mérhető hangkimenete egy adott telepítési tájolásban és helyen. A hangteljesítményszintből számítják ki egy matematikai képlettel. Leggyakrabban decibelben [dB (A)] adják meg.
Úgy képzelheti el, mint egy lehetséges hangot, amely egy hőszivattyúból jön, és a való világban a füle fogja el. Értéke nagyon fontos, mert számos fontos tényezőt figyelembe vesz, például azt, hogy a levegő és a környezet milyen hatással van a hangra a készülék és a fül közötti távolságban.
A hangnyomásszint is fontos a hőszivattyú hatásának értékelésénél, pl. a szomszéd házba. Törvényi zajvédelem alatt áll (339/2006. közegészségügyi törvény), mely szerint a szomszédos homlokzattól 2 méterre a hangnyomásszint (hőszivattyúnkból) nappal nem haladhatja meg az 50 dB (A) értéket. és 45 dB (A) éjszaka.
Hangteljesítmény szint
A hangteljesítmény szint a termék, azaz a hőszivattyú műszaki paramétere. Azt a zajt írja le, amelyet közvetlenül a felületén mérnek, különösen azokon a rácsokon, amelyeken keresztül a levegő belép és távozik.
Ez a hangenergia nettó kibocsátása (wattban) a készülék határán, amelyet [dB (A)]-ban mérnek, mintha az emberi fül észlelné nyílt térben és tökéletes körülmények között egy tesztlaboratóriumban.
Az akusztikus teljesítmény mérése a laboratóriumban az STN EN 12102: 2014-01 szabvány szerint történik. Az eredmény a készülék címkéjén látható.