Páramentesítés otthon, professzionálisan - így segíthet egy hővisszanyerős szellőztető rendszer
Publikálás dátuma - 2025.06.20.
A levegő, amit belélegzünk, nem csupán oxigénforrás: hatással van a közérzetünkre, az egészségünkre, sőt, az otthonunk állapotára is. Bár egy energiahatékony lakás vagy családi ház esetében már nélkülözhetetlen a megfelelő szigeteltség, de ezzel egyidejűleg a belső terekbe történő friss levegő utánpótlása, és az ideális páratartalom megteremtése is.
Erre nyújtanak hatékony és korszerű megoldást a hővisszanyerős szellőztető rendszerek, melyek ráadásul az energiaveszteség minimalizálásában - és mint profi páramentesítő - az egyes helyiségek páratartalmának optimalizálásában is elengedhetetlen szerepet töltenek be. Ez nem csupán kényelmi kérdés, hanem az otthon- és egészségmegőrzés hosszú távú alapja – tudjon meg többet a Stiebel Eltron útmutatójából!
Amit az optimális párartartalomról tudni érdemes
A lakóterekben uralkodó páratartalommal a komfortérzet biztosításán túl is foglalkozni kell, mert közvetlen hatást gyakorol az egészségre, és még az épület állapotára (szerkezetére, bútoraira) is. Ezért különösen fontos, hogy a beltéri levegő páraszintje az ideális tartományon belül mozogjon, amely a legtöbb esetben a 40 és 60% közé esik. Bár ez az érték az adott helyiség funkciójától függően némileg eltérhet - például egy babaszoba esetén -, de nagy különbségekkel nem kell számolni.
A levegő vízgőzmennyiségét a relatív páratartalom bemérésével fejezik ki. Ez azt mutatja, hogy az adott hőmérsékletű levegő páratartalma mekkora százaléka annak a vízgőznek, melyet az adott hőmérsékletű levegő képes felvenni. Ez az érték nem állandó (dinamikusan változik), mivel a lakásban végzett tevékenységek, például főzés, fürdés, teregetés, folyamatosan növelhetik a páratartalmat. Sőt, minél többet és minél többen tartózkodunk otthon, a légzésünkkel is tetézhetjük a helyzetet, és ugyanígy a betelepített, vízigényes növények számával is.
Amennyiben a relatív páratartalom 60% fölé kúszik, nem kevés kockázattal kell szembenézni:
- a hideg felületeken (például ablakokon, sarkokban, falakon) lecsapódó nedvesség miatt kialakuló és elszaporodó penészgombával, levegőben lévő poratkával és baktériumokkal;
- ennek a helyzetnek az egészségügyi problémáival: az irritált légutaktól az allergiás és asztmás panaszokig.
Viszont fontos azt is látni, hogy a probléma nem csak 60%-os páratartalom felett kezdődik, hanem 40% alatt is. Amikor ez megtörténik, ugyancsak sok kellemetlenséggel lehet számolni – például az ingatlan szerkezetének romlása, a szem, a bőr és a nyálkahártyák kiszáradása (tehát a szervezet természetes védekezőképességének csökkenése), a fáradékonyság és a koncentrációs nehézségek is a túl száraz levegő számlájára írhatóak.
Professzionális páramentesítő? Egy hővisszanyerős szellőztető rendszer segíthet!
Ahogyan a fenti gondolatok is hangsúlyozzák, egy hosszú távon is fenntartható és egészséges otthon számára a beltéri levegő minősége rendkívül mérvadó. De tekintve, hogy a modern, jó nyílászárókkal és szigeteléssel rendelkező épületek nem engednek teret a természetes légmozgásnak, a levegőcseréről és a páratartalom szabályozásáról más eszközökkel kell gondoskodni.
Korszerű technológiájuk miatt a hővisszanyerős szellőztető rendszerek is alkalmazhatóak professzionális páramentesítőként. Működésük alapja, hogy a friss levegőt az elhasznált levegő hőtartalmával melegítik elő (vagy hűtik le nyáron). Magyarán a lakásból elszívott levegő hőtartalmát is hasznosítják, és mindezt úgy, hogy a két légáram fizikailag nem keveredik egymással.
Ezen a ponton fontos megjegyezni, hogy a hagyományos hőcserélővel funkcionáló rendszerek önmagukban nem képesek a páratartalom visszanyerésére, de az entalpiás hőcserélővel rendelkező, központi hővisszanyerős szellőztetők már igen! Speciális membrántechnológiájuk révén nem csak a hőenergiát, de a nedvesség egy részét is visszanyerik.
Összegezve: az entalpiás hőcserélővel működő szellőztető rendszerek nem csak az egészséges, higiénikus beltéri környezet megoldásaként, de egy professzionális párásítóként egyaránt definiálhatóak.
Tudta? Ezeknek a készülékeknek a működése közben egyáltalán nem, vagy csak nagyon kis mértékben keletkezik kondenzvíz, mely még egy nagyon fontos előnnyel társul: így a leghidegebb időszakokban sem áll fenn fagyásveszély!
Válassza a minőséget, válassza a Stiebel Eltron szellőztető készülékeit!
A Stiebel Eltron szellőztető készülékei többet kínálnak a friss levegő bejuttatásánál. Intelligensen vezérelhető rendszerük révén automatikusan gondoskodnak a megfelelő légcseréről – hatékony és csendes működés jellemzi őket.
A modern berendezések akár 90%-ban is képesek visszanyerni az elszívott levegő hőtartalmát, így a szellőztetés energiaveszteség helyett nyereséggel jár, mely a komfort és az egészséges levegő formájában mutatkozik meg. Ráadásul a távirányítással vezérelhető páramentesítők kezelése azok számára is egyszerű, akik ódzkodnak az újtechnológiás eszközök használatától: a rendszer szabályozása automatizálható, és teljesen személyre, illetve az aktuális igényekre szabható!
A kínálat kiemelkedő modellje az VRC-W 450 E Premium, amely egyszerre ötvözi a magas fokú teljesítményt, hatékonyságot és szellőztetési kényelmet. Válassza a minőséget, és kérje szakértő munkatársaink segítségét, hogy Ön is megtalálja az otthona számára ideális páramentesítő megoldást!