Hőcserélő szerepe a szellőztető rendszerekben és a szellőztetésben

Publikálás dátuma - 2025.05.21.

A korszerű, szigetelt otthonok esetén ma már alapvető igény a gépi szellőztetés: így jelentősen javítható a beltéri levegő minősége, és megakadályozható a penészesedés kialakulása. A kihívások sora azonban még egy jól szellőztetett lakással sem ér véget - mert bár kevesen tudják -, de ilyenkor a téli, száraz levegő komfortbéli és egészségkárosító kellemetlenségeivel kell szembenézni.

A gyártók ennek kiküszöbölésére alkották meg az entalpiás hőcserélővel működő készülékeket, amelyek nem csak a hőenergiát, de a levegő páratartalmát is képesek visszanyerni a megfelelő belső klíma érdekében. Cikkünkből részletesen is megismerheti a hagyományos és az entalpiás hőcserélő jelentőségét, és a két típus közti különbségeket.

A hőcserélő mint a szellőztető rendszer lelke

A korszerű szellőztető rendszerek lelke a hőcserélő, amely kulcsszerepet játszik abban, hogy az otthonunk friss levegőhöz jusson anélkül, hogy közben jelentős hőveszteség következne be. Egy hagyományos hőcserélős rendszer két légáramot kezel párhuzamosan: az elhasznált beltéri levegőt és a kívülről érkező, friss levegőt. Ezek fizikailag elválasztva haladnak át a hőcserélőn, ezért sem szennyeződést, sem kórokozót nem adnak át egymásnak.

A hőcserélő belsejében található lemezek (más néven lamellák) általában alumíniumból vagy műanyagból készülnek – ezek biztosítják a hőenergia átadását, tehát az energiafogyasztás csökkentését és az ideális hőmérséklet fenntartását. Ez az előny ugyanakkor más szempontból hátrány is, mert a merev anyagok megakadályozzák, hogy a hőenergián kívül bármi más is átjusson a légáramok között, beleértve a nedvességet is.

Ennek eredménye a túl száraz levegő és a túl alacsony páratartalom*, amely sok szempontból problémát jelent.

Az egészségre nézve:

  • kiszáríthatja a bőrt és az ajkakat,
  • fejfájást okozhat,
  • irritálttá teheti a szemeket és nem utolsó sorban a nyálkahártyát, így könnyebben megfertőződhetünk a levegőben terjedő kórokozóktól.

Emellett a száraz levegő károsíthatja az épület szerkezetét - repedéseket okozhat a falon -, és még a faanyagból készült tárgyak és bútorok minőségét is csorbíthatja. Ebből is látszik, hogy nem csak a szellőztetés és a hőmérséklet-szabályozás, de a páratartalom kontrollálása is alapvető feltétele az egészséges, beltéri környezetnek.

*Túl alacsony páratartalomról akkor beszélünk, amikor a relatív páratartalom 35% alá csökken. Relatív páratartalomnak a levegőben lévő abszolút páratartalom és az adott hőmérséklet telítési páratartalmának hányadosát nevezzük.

Miben tér el az entalpiás hőcserélő működése a hagyományosétól?

A hagyományos és az entalpia hőcserélő működési elve majdhogynem megegyezik, annyi különbséggel, hogy utóbbi a speciális membrántechnológiai összetételének köszönhetően, nem kizárólag hőenergia visszanyerésére képes.

Télen a rendszerben lévő kondenzvizet a hővel együtt továbbítja a friss levegőnek, magyarán a nedvesség egy részét is átadja, ahelyett, hogy “kidobná a szabadba”. Nyáron (amikor a kinti levegő páradúsabb, mint a benti) másképp működik: a külső levegőt kiszárítja, hogy csökkentse a bejutó friss levegő páratartalmát.

Így látható, hogy az entalpiás hőcserélővel működő rendszerek hatékonyságát nagy mértékben befolyásolja a két légáram páratartalma közti különbség. Amennyiben nincs jelentős eltérés, a nedvességátadás is minimális marad. 

Az entalpiás hőcserélő előnyei

Az entalpiás hőcserélők több szempontból is jelentős előrelépést jelentenek a hagyományos megoldásokhoz képest – különösen a komfortérzet, az egészség és a hatékonyság terén.

Amint az kiderült, egyedülálló előnyük, hogy hozzájárulnak az optimális beltéri páratartalom fenntartásához. A visszanyert nedvesség révén meggátolják a túl száraz levegő okozta panaszok kialakulását, ezzel megóvva a háztartásban élők egészségét, az épület, valamint az ingóságok minőségét. Ráadásul az egyedi membrán a szagok és szennyeződések légáramok közötti átjutását is megakadályozza – ellenáll a baktériumoknak, a penésznek, a pornak stb. -, így rendkívül higiénikus működésről beszélhetünk. 

Szellőztető rendszer korszerű entalpiás hőcserélővel – megéri szétnézni a Stiebel Eltronnál!

Az egészséges és energiahatékony otthonok egyik legfontosabb alappillére a korszerű szellőztető rendszer. Az entalpiás hőcserélővel felszerelt készülékek nemcsak a hőt, hanem a nedvességet is visszanyerik az elszívott levegőből, ezzel segítve, hogy otthonában télen és nyáron is kiegyensúlyozott, komfortos beltéri klíma uralkodjon.

A Stiebel Eltron kínálatában számos modern berendezést talál, amelyek közül mind a személyes igények kielégítését szolgálja. Amennyiben családi házába keresi az ideális modellt, a magas hatékonyságot és csendes működést ígérő VRC-W 400 E ideális választás lehet. Kisebb lakótér esetén a LWZ 130 Enthalpie berendezését ajánljuk, amely mennyezetbe szerelhető, helytakarékos megoldás. Tudta? VRC-W 450 vagy VRC-W 600 típusú szellőztetőinkhez akár külön egységként is vásárolhat entalpiás hőcserélőt!

Akár új építésről, akár felújításról van szó, nálunk rátalálhat az életviteléhez és otthonához leginkább passzoló lehetőségre – lépjen velünk kapcsolatba még ma!

A cikk szerzője: Stiebel Szakértő

info@stiebel-eltron.hu