Hőszivattyú - Környezetbarát fűtési és hűtési rendszer a Stiebel Eltrontól

  • A megfelelő hőszivattyú kiválasztása otthona kényelméért.

    Hőszivattyú – a korszerű otthon záloga

    A hőszivattyú egy környezetbarát fűtési rendszer. A levegőből, vízből és talajból származó hőt használja fel a fűtéséhez, hűtéséhez és melegvíz-előállításhoz.

    A hőszivattyúk manapság egyre népszerűbb megoldásnak számítanak. Nemcsak új épületek esetén, de lakások, családi házak korszerűsítésekor is sokan döntenek az újhullámos rendszer mellett. A készülékek sikere számokban is mérhető: évente több mint 1,3 millió hőszivattyú-berendezést szerelnek fel Európában.

    Legnagyobb előnyük, hogy a fenntarthatóság, a költséghatékonyság, valamint a praktikum fúziójaként tekinthetünk rájuk. Fosszilis tüzelőanyagok nem kerülnek felhasználásra és szén-dioxid kibocsátás sem történik, így környezetbarát megoldást nyújt. Emellett  napelemes rendszerrel kombinálva még hatékonyabbak, legyen szó fenntarthatóságról, valamint költséghatékonyságról.

    Új ingatlan építése esetén a hőszivattyús rendszer mellett nincs szükség gáztervre, kémény kiépítésére, engedélyeztetésre és növelheti az ingatlan értékét is. Emellett minimális karbantartás mellett több évtizedes segítséget nyújtanak az év minden időszakában. 

    Válassza a Stiebel Eltron hőszivattyúit!

    Állítsa össze saját hőszivattyús rendszerét!

    Ingyenes, előzetes ajánlatkérés szakembereinktől mindössze 2 perc alatt.

    Konstruktív megoldás új és korszerűsítésre váró épületekben is

    A folyamatosan növekvő energiaköltségek és a környezettudatosságra való törekvés idején, egyre többen döntenek úgy, hogy hőszivattyúval modernizálják otthonukat. Egy újépítésű ingatlan esetén szinte már alapvetés, hogy a fenntartható megoldások játsszák a főszerepet, de szerencsére meglévő fűtési rendszerek is korszerűsíthetőek Stiebel Eltron hőszivattyúk telepítésével.

    Ennek értelmében nemcsak a frissen épült lakásoknál, családi házaknál nyitott a lehetőség a rezsiköltségek redukálására és az ökológiai lábnyom csökkentésére, hanem a régebbi, elavult fűtési rendszerrel kiépített ingatlanoknál is. Természetesen az utóbbi esetben több mindent szem előtt kell tartani - és a felújítással járó munkálatok is komplexebbé válhatnak -, de a befektetett pénz és energia a hosszú évek során mindkét esetben megtérülhet. 

    Hogyan működnek a hőszivattyúk?

    A hőszivattyú működési elve a megfelelő kontextusban egyszerűen értelmezhető – úgy funkcionál, mint egy hűtőszekrény, csak fordítva. Egy bizonyos környezeti forrásból - levegőből, talajból, vízből - hőt von el, majd azt hasznosítja és adja tovább oda, ahol szükség van rá.

    A hőszivattyú működési elve alapján a következő lépések történnek:

    1. A párologtatóban a hűtőközeg elpárolog, miközben a rendszer hőt vesz fel a környezetéből.
    2. Egy kompresszor összenyomja, összepréseli az elpárolgott hűtőközeget, amellyel megnöveli annak hőmérsékletét.
    3. A felhevített, már nagynyomású hűtőközeg bekerül a kondenzátorba, ahol hőt ad le, és lecsapódik.
    4. Az expanziós szelepen keresztül áthaladó hűtőközeg nyomása és hőmérséklete lecsökken, mielőtt az visszakerül a párologtatóba, majd a ciklikus körforgás újraindul.

    A hő formájában kibocsátott energia általában többszöröse annak, mint amennyire a hőszivattyú működtetéséhez (általában villamos energia formájában) szükség van. Egy átlagos hőszivattyú teljesítménye a SCOP-érték* szerint 4 körül van, amely azt mutatja meg, hogy a kimenő energia négyszer nagyobb, mint a működtetéshez szükséges elektromos energia. Ezáltal egyhatékony hőszivattyú akár 5-6-szor energiahatékonyabbnak tekinthető, mint például a gázkazánok, ráadásul ez az érték még tovább növelhető, ha a rendszert napelemes rendszerrel kombináljuk.

    * A SCOP-érték (Seasonal Coefficient of Performance) a hőszivattyúk hatékonyságát jelzi: egy egységnyi befektetett villamos energiával előállított hőenergia arányát fejezi ki a teljes fűtési szezon során.

    Ismerje meg a legnépszerűbb hőszivattyútípusokat!

    Kérdése van hőszivattyúinkkal kapcsolatban?

    Tapasztalt szakembereink a hőszivattyúkkal kapcsolatos minden kérdésére készséggel válaszolnak, és segítenek megtalálni az igényeihez és az otthonához legjobban passzoló típust. Vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy közösen kialakíthassuk otthona energiahatékony és környezetbarát fűtési rendszerét!

    Gyakran ismételt kérdések

    Mi az a hőszivattyú?

    A hőszivattyú egy olyan rendszer, amely a környezetből (levegőből, vízből, földből) képes a hőt elvonni, hogy azt egy másik helyre "szállítsa". Működési elve hasonló a hűtőszekrényéhez, annyi különbséggel, hogy nem kizárólag hűtésre, hanem fűtésre, ráadásul melegvíz-előállításra is alkalmas. Használatával jelentős energia- és költségmegtakarítás érhető el a hagyományos fűtési rendszerekhez képest, környezetbarát módon.

    Mitől környezetbarátabb a hőszivattyús fűtés a hagyományos fűtési rendszerekkel szemben?

    A hőszivattyúkat elsősorban a működési elvük teszi környezetbarát megoldássá, ugyanis nem létrehozzák, hanem a környezetükből nyerik ki a hőenergiát, majd azt hasznosítják. Ezáltal nem kerül sor fosszilis tüzelőanyagok felhasználására, és szén-dioxid sem keletkezik. Emellett a magas hatékonyságuknak köszönhetően elenyésző villamos energiát fogyasztanak, amely további energia- és költségmegtakarítást eredményez.

    Sok áramot fogyasztanak a hőszivattyús készülékek?

    Nem, a hőszivattyús készülékek nem fogyasztanak sok áramot. Kizárólag a működésükhöz szükséges mennyiségű villamos energiát használnak, amely általában a hagyományos elektromos fűtési rendszerek energiafogyasztásának egyharmadát vagy negyedét teszi ki. Fontos azonban, hogy a hőszivattyú megfelelő méretű legyen az adott ingatlanhoz, így elkerülhető a kiegészítő elektromos fűtés szükségessége normál működés során. A hőszivattyúk napelemes rendszerrel kombinálhatók, így a rezsiköltségek akár teljesen meg is szüntethetők.

    Honnan tudhatom, hogy mekkora hőszivattyúra van szükségem?

    Az ideális méretű hőszivattyú kiválasztásához figyelembe kell venni az ingatlan hőigényét, amelyet a(z):

    • szigetelés,
    • épület mérete,
    • nyílászárók minősége,
    • lakóterület típusa egyaránt befolyásol.

    Érdemes gépész tervező segítségét kérni, aki pontosan meg tudja határozni az ingatlan hőszükségletét és ezáltal a hőszivattyú szükséges teljesítményét a maximális hatékonyság érdekében. Így biztosíthatja, hogy a rendszer minden körülmény között optimálisan és gazdaságosan működjön.

    Kombinálható-e a hőszivattyú napelemes rendszerrel?

    Igen, a hőszivattyú kombinálható napelemes rendszerrel, amely még tovább növeli annak energiahatékonyságát és környezetbarát jellegét. Az így termelt megújuló villamos energia közvetlenül felhasználható a készülék működtetésére, csökkentve a hálózati áramfelvételt és ezzel egyidejűleg a villanyszámlát. A két rendszer kombinálása ideális megoldás egy fenntartható otthon kialakítására.

    Kiegészítő fűtésként is használhatóak a hőszivattyúk?

    Igen, a hőszivattyúk kiegészítő fűtésként is használhatóak. Rugalmasan integrálhatóak meglévő fűtési rendszerekbe, amellyel együtt hatékonyan képesek biztosítani a szükséges hőmennyiséget.

    Hideg időben is működnek a készülékek?

    Igen, a hőszivattyúk hideg időben is működnek; modern változataik akár -25°C-os külső hőmérséklet mellett is hatékonyan hőtermelésre képesek. A Stiebel Eltron rendszerek ráadásul fejlett - például Enhanced Vapour Injection (EVI) - technológiát használnak, hogy biztosítani tudják a magas hőmérsékletű hőleadást még extrém hidegben is.

    Mennyire hangosak a hőszivattyú-berendezések?

    A minőségi hőszivattyúk által kibocsátott zajszint általában alacsony. Sok modell csendesebben működik, mint egy normál beszélgetés, amely 1 méteres távolságban körülbelül 60 dB erősségű. A megfelelő tervezéssel és telepítéssel a zajszint ennél tovább is csökkenthető, ráadásul a különböző készülékek a hangteljesítményszint szerint eltérő specifikációkkal is rendelkeznek. Ennek köszönhetően egyes modellek "csendes üzemmód" funkcióval is fel vannak szerelve.

    Milyen típusú hőszivattyúk érhetőek el Stiebel Eltron kínálatában?

    A Stiebel Eltron kínálatában számos hőszivattyútípus elérhető (levegő-víz, víz-víz, talajhő-víz), amely lehetőséget biztosít, hogy választását 100%-ban személyre szabhassa. További részletekért vegye fel velünk a kapcsolatot.

    Mi az H tarifa?

    A H tarifa egy olyan áramszolgáltatási lehetőség, amelyet kifejezetten a megújuló energiaforrásokkal vagy hőszivattyúkkal működtetett fűtési rendszerek támogatására hoztak létre. Ilyen módon kedvezményes tarifára és villamosenergia-felhasználásra lehet szert tenni.

    Mit jelent a COP-rövidítés?

    A COP az angol Coefficient of Performance rövidítése, amelyet magyarul teljesítmény-együtthatónak fordítunk. Ez a mérőszám a hőszivattyúk hatékonyságára világít rá; megmutatja, hogy az adott rendszer mennyi hőt képes előállítani egy adott mennyiségű elektromos energiabefektetés mellett. Minél magasabb a COP-érték, a rendszer is annál eredményesebben működik. A hőszivattyú energiahatékonyságáról egyel pontosabb adatot a szezonális mutatóból (SCOP) kaphatunk, amely egy teljes fűtési szezon átlagos értékét jelöli meg.

    Csatlakozzon a STIEBEL ELTRON partner portálhoz!

    A STIEBEL ELTRON viszonteladó vagy üzleti partnereként hozzáférhet aktuális árlistánkhoz, termékeink műszaki dokumentumaihoz, műszaki rajzokhoz, digitális eszközökhöz. Ezen felül információt kaphat marketing tevékenységeinkről, marketing eszközökről, valamint online vagy személyes képzéseinkről.