5 tipp a megfelelő szellőztetéshez
A modern szellőztetés nemcsak friss levegőt biztosít a helyiségben, hanem csökkenti az energiafogyasztást is.
A szakértők 5 tippje segítségével soha többé nem lesz rossz minőségű levegő a házában, lakásában:
1. Alacsony páratartalom szellőztetéssel
Tudta, hogy egy háztartásban három ember körülbelül 10 liter vizet termel? A megfelelő "szellőztetéséhez" legalább naponta négyszer 5 percet érdemes szellőztetni.
Felkelés után a hálószobát érdemes egyből szellőztetni, így az éjszaka folyamán a levegőben, a bútorokban és a vakolatban felgyülemlett nedvesség kiürül szobánkból. Zuhanyzás, fürdés, főzés vagy padlómosás után is azonnal szellőztetni érdemes.
2. Zárt ajtó
A kevésbé fűtött helyiségek, például az alagsor ajtaját érdemes zárva tartani. Ez megakadályozza, hogy a meleg, nedves levegő bejusson a hűvösebb helyiségekbe, és lecsapódjon a hideg falakon és ablakokon. Ellenkező esetben fennáll a penészképződés veszélye.
3. Szellőztetés = ablaknyitás?
Szellőztetni leggyakrabban az ablakok kinyitásával szoktunk. A nedves levegő így távozik a leggyorsabban. A rossz szellőzés különösen a téli hónapokban befolyásolja az energiahatékonyságot.
Az ablakok kinyitása ugyanis energiapazarló, a falak, különösen az ablakpárkány lehűléséhez is vezet, így pára képződhet rajta.
4. Ablak nyitásnál kapcsolja le a fűtést
Ha kinyitja az ablakot, mindig kapcsolja le a fűtést. Ha a termosztát nincs lekapcsolva, az áramló hideg levegő hatására a radiátor tovább melegszik.
Következmény: A fűtés felmelegíti a kifelé áramló levegőt. Az ablakon keresztül történő szellőztetés során a felmelegített levegő “kiszökik”, ami hatalmas energiaveszteséget jelent.
5. Szellőztetés a megfelelő felszereléssel
A szabályozott szellőztetéshez szükséges szellőzőrendszerek megbízhatóan biztosítják a szükséges friss levegő ellátást. Így a házban is élvezheti a kellemes levegőt, ablakok nyitogatása nélkül. A hővisszanyerős szellőztető berendezések különösen hatékonyak, mivel a külső levegőből származó hő akár 90%-át felhasználják, majd visszavezetik a házba a beáramló levegőn keresztül.