Bojlercsere házilag vagy szakemberrel: mit tegyünk, ha a vízmelegítő meghibásodik?
Publikálás dátuma - 2025.03.21.
Meleg víz nélkül még a leghétköznapibb tevékenységek is kihívássá válnak – sokan ezért egy bojlercserének vagy -javításnak házilag is nekilátnak. Felmerül a kérdés: vajon helyesen teszik, vagy egy szakember segítségére mindig szükség van?
Cikkünkben erre a kérdésre is választ adunk, miközben a vízmelegítők meghibásodásának leginkább szembetűnő jeleit, eseteit, és egy új készülék típusválasztási folyamatát is górcső alá vesszük.
Egy bojler meghibásodásának árulkodó jelei és leggyakoribb esetei
Elektromos vízmelegítők, villanybojlerek, melegvíz-tárolók: bármilyen típusú készülék mellett döntünk, a gyártók általában minimum egy évtizedes élettartamot kínálnak rájuk. Habár előfordulhat, hogy ennél rövidebb idő alatt is elhasználódnak, de ennek hátterében rendszerint az előírt karbantartás hiánya áll.
A készülékek meghibásodásának gyakori jele, például a(z):
vízszivárgás, azaz, amikor a berendezés alatt újra és újra kisebb-nagyobb víztócsákat találunk. Általában az egyes alkatrészek kopása vezet ide.
rozsdás víz, amely közvetlenül a zuhanyrózsából vagy a konyhai csapból érkezik. Ilyenkor feltehetőleg a víztároló belső fémtartozékainak egyike vagy másika korrodálódott. Ennek veszély nem csak a szennyezett vízben mutatkozhat meg, de az elektromos hálózatban is kárt tehet, zárlatot okozhat.
hangos gépzaj, amelynek első számú okozója a készülék belsejében lerakódott ásványianyag- vagy vízkőréteg. A felhalmozódott üledék a magas hőmérsékletre a következőképp reagál: a bojler faláról leválva kopogó hangot ad ki.
energiafogyasztás megnövekedése, amennyiben nem telepítettünk új, nagy fogyasztással bíró gépet az otthonunkba. A hibás vagy elhasználódott vízmelegítők ugyanis nem képesek a megfelelő kapacitás szerint működni. Sokkal több energiát vesznek igénybe az üzemelésük során, mint kellene, és ez a befizetendő csekkek összegén fel is fedi magát.
A bojlerszerviz vagy bojlercsere idejét tehát legtöbbször a vízkövesedés vagy az elöregedett alkatrészek jelzik. Fontos: utóbbi esetben sok helyen a komponens leszerelését, majd annak valamilyen vízkőoldó oldatba való áztatását tanácsolják – helytelenül!
Létezik például olyan alkatrész (anód), amelynek pontosan az a feladata, hogy a korrózióvédelem érdekében a víztérben megkopjon a szerkezete. Ilyenkor szó sem lehet vízkőoldásról és újbóli használatról! Ha az érintés hatására a szerkezet málik, akkor az alkatrész ellátta a feladatát, és most már cserélni kell. (Hasonló a helyzet az alaplaptömítéssel is.)
Ezért, hiába nemes dolog a régit menteni, nem biztos, hogy ez a bojlertartozékok esetén is jó megoldás.
Bojlercsere házilag? Bízza mindig szakemberre!
Ahogy a korábbi gondolatok is mutatják, a bojlercsere árak megspórolása nem feltétlenül vezet jóra, sőt! Az internet által magunkra ruházott szakmai tudás további problémás helyzeteket is szülhet. Így akár már a termékvásárlás után, pár órán belül el lehet veszíteni a gyártói garanciát.
A legtöbb cég előírja, hogy csak akkor vállalja az általa forgalmazott készülék (meghatározott időn belüli) díjmentes javítását, ha a vele szerződésben álló szakszerviz végzi el az új bojler beüzemelését vagy a későbbi karbantartási feladokat. Ráadásul az egyéni próbálkozással a bojler élettartama is azonnal megpecsételődhet egy rosszul felmért helyválasztás miatt. Laikus szemmel sokszor az esztétikai okok győzedelmeskednek a praktikus, gyakorlati érvekkel szemben, amelynek eredménye egy megközelíthetetlen, hozzáférhetetlen, ezáltal karbantarthatatlan készülék lesz.
Ugyanígy az sem mindegy, hogy milyen szerkezetű és teherbírású faltípusra kerül az új vízmelegítő. Ezáltal a rögzítő elemek típusa, alkalmazási módja is változik, amelyhez kulcsfontosságú a megfelelő szakmai tudás.
Például figyelni kell, hogy:
tömör téglafal esetén a rögzítő a téglába kerüljön, és ne a téglák közötti fugába;
egy válaszfal vagy egy üreges fal esetén nem elég a hagyományos, tiplis fixálás.
A sornak ezzel sincs vége, de a gondolat minden végpontja ugyanoda mutat: a bojler teljes körű cseréje szakembert igényel!
Új vízmelegítő választása készüléktípus szerint
A háztartási berendezések előbb-utóbb cserére szorulnak, így még a legnagyobb gondoskodással karbantartott víztárolókkal sem lehet egy életöltőre számolni. De mielőtt már a régi bojler elszállításán gondolkodna, előbb nézze végig, hogy melyik típusú berendezés lehet hosszú távon is kifizetődő az Ön otthonába!
Elektromos vagy gázbojler?
Az első és legfontosabb kérdés, hogy gázzal vagy villannyal működő bojler mellett dönt? Ahogy sok más esetben, itt sem létezik jó vagy rossz, csupán személyre szabott válasz.
A gázbojlerek telepítése és üzemeltetése nagyobb odafigyelést igényel, a kéményseprői engedélytől kezdve a megfelelő szellőztetés betartásáig. Cserébe ezek a típusú rendszerek gyors és nagy kapacitású hatékonyságra képesek, így egy nagyobb - például egy öttagú - család melegvízigényét is könnyedén ellátják.
Ezzel szemben a villanybojlerek elektromos áram segítségével fűtik fel a vizet, amely több előnnyel is együtt jár: az egyszerű telepítéssel és karbantartással, valamint az égéstermék nélküli működéssel. Az érem másik oldala viszont, hogy a víz felmelegítési idejében alulmaradnak, arról nem beszélve, hogy a használatukat mindig az aktuális villamosenergia-árak befolyásolják. Ezek miatt általában kisebb lakások vagy hétvégi házakba javasolják a beszerelésüket.
Átfolyós vagy tárolós bojler?
Hasonló érvek és ellenérvek szólnak amellett is, hogy egy átfolyós vagy egy tárolós bojler lesz-e a befutó. Míg előbbi közvetlenül az elektromos hálózatra csatlakoztatva állítja elő az igényelt meleg vizet, addig értelemszerűen a tárolós modellek képesek azt összegyűjteni és megőrizni. Az előnyöket és hátrányokat ebben az esetben is a személyre szabottság határozza meg.
Tartály hiányában az átfolyós vízmelegítők kisebbek, helytakarékosabbak, ezért még az egészen pici lakások helyiségeibe is könnyedén elférnek. Ráadásul attól sem kell aggódni, hogy a meleg víz bármikor elfogy. Hátránya, hogy csak egy vízvételi hely egyidejű ellátására képes. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egyszerre történő zuhanyzás vagy mosogatás közben az egyik helyen biztosan csak hideg víz fog folyni. Az átfolyós vízmelegítőknek viszonylag nagy az elektromos csatlakozási igénye is.
A tárolós bojlerek ezt a típusú problémát küszöbölik ki: a lakás/ház több vízvételi pontján is képesek ugyanabban az órában és percben meleg vizet előállítani. Mellettük szól még, hogy nem csak olcsóbb, de egyszerűbb is a telepítésük.
Figyelem: egy klasszikus, tárolós vízmelegítő esetén figyeljen a készülék méretére is! Az űrtartalom mértéke határozza meg, hogy egy nap hány embernek, mennyi meleg víz jut. Egy főnek körülbelül egy 50 literes bojler elegendő, a családtagok számának növekedésével ezt az értéket célszerű beszorozni.
A minőség a megoldás - válasszon új készüléket a Stiebel kínálatából!
Ha a bojlercsere elkerülhetetlen, mindig a minőség jelenti a hosszú távú megoldást. A Stiebel Eltron kínálatában található készülékek egytől egyig az innovatív, felhasználóbarát technológiát és a megbízható működést ötvözik a zavartalan melegvíz-ellátás érdekében.
Bizonytalan a döntésében? További kérdések merültek fel Önben? Segítünk a személyes igényeire szabni az új vízmelegítő készüléke kiválasztását!